Možná jste pro společné spaní už rozhodnuti, ale ještě před narozením miminka řešíte, jak na to prakticky. Pokusím se sepsat odpovědi na časté otázky, které rodiče ohledně začátku společného spaní mají. A pokud si chcete ještě ujasnit, k čemu společné spaní s dětmi vede, přečtěte si tento článek.
Neublížím dítěti?
Nebojte se, pokud dodržíte zásady bezpečnosti společného spaní, o kterých jsem psala v tomto článku, bude vše v pořádku. Není známý případ, že by zdravá a střízlivá matka zalehla svoje miminko. I novorozenec se určitě ozve, pokud by nemohl dýchat nebo byl jinak utlačovaný. Naopak – matka, která spí v těsné blízkosti se svým dítětem, dokáže mnohem lépe a rychleji reagovat na jeho potřeby.
Jak se v posteli uspořádat?
Nejbezpečnější a nejpraktičtější je podle odborníků poloha C, kdy maminka jakoby objímá své malé dítě. V této poloze také může jednoduše dítě kojit (více o kojení vleže najdete zde) a společně pak oba usínají. Někdy rodičům více vyhovuje, když spí dítě mezi nimi, někdy je na kraji postele (samozřejmě se zábranou, aby se nemohlo skutálet na zem), někdy se to během noci střídá třeba podle toho, ze kterého prsu maminka zrovna kojí.
Důležité je vybrat si dobrou postel – dostatečně širokou, přiměřeně tvrdou (naprosto nevhodná a také nebezpečná je třeba vodní postel) a také prázdnou. Žádní plyšáci, volné polštáře, mantinely, šňůrky a podobné věci v ní nemají místo. Některé rodiny pak vsází rovnou na rodinnou “trojpostel”.
Co když už s námi spí starší dítě?
Někdy je rodičům doporučováno, aby starší dítě naučili na samostatnou postel, pokud čekají malého sourozence. Je to velmi individuální, záleží na vlastnostech dítěte i rodičů, na jejich pocitech a pohodlí. Nicméně není problém, když spí v rodinné posteli i více dětí. Jediné, na co si dát pozor, je poloha novorozence. Pokud bude spát vedle staršího sourozence, mohly by si děti ve spánku nechtěně ublížit. Až budou děti starší, nebude problém, aby spaly vedle sebe i ony. Také v tomto případě pozor na velikost postele, abychom se všichni pohodlně vyspali, ale znám i rodiny, kde spí společně rodiče se svými třemi dětmi, a neměnili by:-)
A co intimní život rodičů?
Toto je opět různé v každé jednotlivé rodině. Většinou není problém vychytat, kdy děti spí, a mít dostatečný prostor vedle nich. Jiným rodičům zase bude vyhovovat využít další místnosti v bytě, kde mohou být třeba i o něco hlučnější. Nicméně blízkost jako takovou společným spaním jedině upevňujeme. A ve velké rodinné posteli je mj. krásný prostor pro tulení, hlazení nebo třeba masáže.
Někteří rodiče zase doporučují nechat dítě spát v poloze mezi nimi jen krátkodobě a ne moc často. Protože blízkost skutečně upevňuje a buduje vztahy, může být důležité spát s partnerem v bezprostřední blízkosti.
Dostanu to dítě z naší společné postele? Nebude rozmazlené?
Ano, rozhodně dostanete. Je to jako se vším – nošení, kojení, čůrání do plínek, společné spaní, nic z toho netrvá věčně. Pokud budou děti připravené, samy budou chtít jít do své postele. A bude to bez stresu, pláče a těžkého usínání.
Ano, někdy se nám zdá, že je to nekonečné, že se děti nikdy neosamostatní a že budou na nás věčně viset. Ale pak se jednoho dne všechno změní a nám se bude možná dokonce i stýskat.
Společným spaním, kontaktem, mazlením, kojením a reagováním na jeho potřeby ho skutečně nerozmazlíme. Naopak, děti, které mají bezpečnou vazbu se svými rodiči, jsou pak v životě jistější a šťastnější.
Jak se obléct, aby se dítě nepodchladilo nebo nepřehřálo?
Možností pro společné spaní je více, ale nejlepší, co můžete udělat, je i ve spánku dopřát svému dítěti kontakt kůže na kůži. Miminko může spát jen v plence a maminka vysvlečená do půl těla. Není třeba se bát, že miminko tak prochladne. Protože lidský novorozenec nedokáže regulovat sám svou teplotu, potřebuje k tomu blízkost dospělého. A blízkost maminky ve spánku ho dostatečně zahřeje a zároveň zabrání přehřátí.
Při spaní dítěte v péřové zavinovačce byly skutečně zaznamenány případy přehřátí, což může vést k apatii, dehydrataci a zaspání potřeby se nakojit. Zavinovačku jako takovou obecně nedoporučujeme, více o rizicích a nevýhodách zavinovaček si můžete přečíst v tomto článku.
Navíc opět opakuji, že maminka, která spí v kontaktu se svým dítětem, reaguje na jeho potřeby přirozeně a rychle.
Co když se nevyspím? Nebo co když takto nebude moci spát můj partner?
Společné spaní je jako každá jiná věc. Na začátku je to nové, nezvyklé, u někoho třeba i náročné. Nebuďte na sebe proto přísní a dopřejte si čas, abyste se společně zadaptovali. Vychytejte si způsoby, které vaší konkrétní rodině nejvíce sedí. Je přirozené, že ze začátku můžete spát hůře, ale všechno si časem sedne.
Dětství našich dětí opravdu uplyne jako voda. I když jsou chvíle, kdy se nám to opravdu vůbec nezdá…