„Když jsme se s manželkou připravovali na porod našeho druhého syna, součástí předporodního kurzu bylo i povídání o samopřisátí. Ač už jsme jednoho synka doma měli, slyšel jsem o tomto fenoménu poprvé. A víte, co? Když se syn narodil, manželka si ho hned vzala na své tělo v kontaktu kůže na kůži, a pak všechno proběhlo krok za krokem, jak nám to říkali na kurzu. Nadšeně jsem ho pozoroval. Bylo to něco úžasného,“ popisuje 35letý Zdeněk.
Je to opravdu malý zázrak – my lidé jsme naprogramováni, abychom se začali úspěšně kojit. Stejně jako ostatní savci. Není potřeba nic, jen nechat miminko být a nechat ho dělat to, co už je v něm zakódováno. Jak tedy prakticky na to?
První a nejdůležitější podmínka je, aby miminko bylo hned po porodu (tedy ne po zvážení, ne po utření, ne po zavinutí…) položeno na maminčinu holou hruď. To je totiž jediné místo na světě, kde se bude cítit bezpečně – protože jeho mozek je takto nastaven. Maminka vyhledává svýma očima oči dítěte, aby se na sebe poprvé podívali. Porodnický personál by se měl držet spíš v pozadí a nechat maminku s miminkem v klidu. To znamená nemluvit spolu nahlas, ideálně mít ztlumená světla, nemluvit na maminku a počkat se všemi úkony, které v tu chvíli nejsou nezbytné. A zbytek už se „stane sám od sebe“. Protože, jak říká přední světový odborník na neurovědu novorozenců Dr. Nils Bergmann, „máme jako lidé mimořádně zachovalé endokrinní chování po porodu.“
Co se tedy bude dít? Vědci nám samopřisátí popsali v jednotlivých bodech. Není potřeba si je všechny postupně pamatovat nebo je vyjmenovat, ale je úžasné, že to všechna miminka napříč kulturami na celém světě dělají stejně!
Dítě nejprve odpočívá a zotavuje se. Není aktivní ani pusinkou ani jinou částí těla. Postupně se začne „probouzet“, dělá drobné pohyby hlavou, končetinami a rameny. Postupně je v těchto pohybech rozhodnější, hledá a tlačí nožičkami bez posouvání těla. Pak se začne pomalu plazit, tlačí nožičkami, až to vyústí v posouvání. Také si mezitím dává do pusy vlastní ručičku. Pokud ji nemá po porodu otřenou (a to je moc dobře), cítí plodovou vodu, což je vůně podobná matčinu prsu. Když se dítěti podaří dostat ke dvorci prsu ústy, začne ho olizovat a otírá se o prs pusinkou. Pak se přisaje, napije a celý proces končí tím, že usne. Podle výzkumů usínají děti nejpozději do 150 minut po porodu, protože celý tento proces chce zkrátka svůj čas.
V některých výjimečných případech se může stát, že se miminko hned nepřisaje. „Kontakt kůže na kůži je pro matku a dítě důležitý pro všechny ostatní uvedené důvody. Když se děťátko hned nepřisaje na prs, nepropadejte panice. Téměř nikdy není kam spěchat, zvlášť když jde o zdravé, donošené dítě,“ upozorňuje dr. Jack Newman, zakladatel a první pediatr International Breastfeeding Centre.
Krásné video o samopřisátí si můžete prohlédnout např. na stránkách o. z. MAMILA.
Pokud máte porod teprve před sebou a chcete se dozvědět víc, jak začít přirozeně kojit a mnoho dalšího, domluvte si s laktační poradkyní kurz pro těhotné.