Relativně častý dotaz maminek – miminko kaká zeleně, hodně, řídce apod. Kdy je třeba zpozornět a jak vypadá vlastně stolice výlučně kojeného miminka?
Vědci zkoumali stoličku miminek už mnohokrát, protože je to dobrý diagnostický nástroj různých zdravotních problémů. V současnosti nejkomplexnější škála vychází z výzkumu doktorky Jennifer Gustin zveřejněném v roce 2018. Nejprve si ale ujasněme pojem výlučně kojené miminko – je to dítě , které nemá žádný dokrm, umělé mléko, vodu ani čajík, zkrátka jen mateřské mléko. Podle doporučení WHO by to bylo ideální pro všechny děti do přibližně 6 měsíců věku.
V prvních dnech vylučuje miminko tzv. smolku. Do přibližně 3 dnů by se mu mělo podařit ji zcela vyloučit, ale její množství vůbec nesouvisí s množstvím přijatého mléka. Jak se ale děťátko začíná kojit, stolička se mu začne měnit od tmavozelené až po světlejší a nejpozději 3. – 4. den po porodu by měla být již tzv. přechodná stolice, kde se smíchává smolka a mateřské mléko.
Stoliček by mělo být hodně, pokud by takto malé miminko nekakalo třeba 24 hodin, bude určitě nutné pozorovat kojení a zlepšit příjem mléka.
Přibližně do 3 týdnů věku by mělo mít miminko vydatnou stolici určitě 3 – 4x za den (nebo i mnohem více, klidně i 10 – 15). Jak může vypadat?
Zcela v pořádku je stolice napěněná, řídká, může stříkat, obsahovat kousky, být pastovitá nebo vodnatá, obsahovat hlen, zkrátka mít jakoukoli konzistenci. Jediná, která u výlučně kojeného miminka není normální, je tvarovaná, tvrdá.
Děťátko starší 3 týdnů už nemusí kakat každý den, dokonce může i více dnů vynechat (až 21). Pokud se kojí vydatně a vše ostatní je v pořádku, nemusí nepřítomnost stolice nic špatného znamenat a není třeba to řešit.
Barva stolice výlučně kojeného miminka může být také různá – od žluté, oranžové, hnědé až po zelenou i černou nebo s bílými kousky. Zpozornět můžeme ve chvíli, kdy stolice obsahuje nitky krve. A ještě se vrátím k zelené stolici – pokud miminko prospívá a dobře pije, je toto samo o sobě v pořádku. Ve zmiňovaném výzkumu tvořila zelená stolice 32% vzorků. Pokud by se cokoli dělo, je třeba pozorovat kojení a zlepšit, co se dá.
Zdá se vám to složité? Můžeme se na to podívat spolu, neváhejte mě kontaktovat.