“Na porod jsem se pečlivě chystala spolu se svou dulou a musím říct, že příprava se vyplatila. Ale vůbec mě nenapadlo chystat se na to období po porodu. Přitom to je možná ještě důležitější a stejně jako porodní zážitky to ovlivní mě i dítě do celého života,” říká 29letá Iva. A má naprostou pravdu. To, jak v klidu nebo ve stresu probíhá péče o miminko a začátky kojení pak ovlivní i další dny a týdny. A dnes už také víme, že rané zážitky se vepisují hluboko do dítěte a ovlivňují ho na (ne vždy vědomé) úrovni i dál. Neznamená to, že když se na začátku něco nedaří, vše je ztraceno. Náš mozek je naštěstí neuroplastický, a tak leccos umíme dohnat i později. Ale je to delší a náročnější, než když se podaří začít rovnou s lehkostí. Co tedy máme první dny po porodu dělat?
Dopřejte miminku kontakt kůže na kůži
Zatímco systém rooming-in (dítě v pokoji s maminkou) už je v mnoha případech samozřejmý, beding-in je stále něco trochu neobvyklého. Přitom už dávno máme výzkumy na to, jaký zázrak je kontakt kůže na kůži (věděli jste, že Světová zdravotnická organizace ho doporučuje v péči o předčasňátka více než inkubátor?). Více o něm v tomto článku.
Učte se společně kojit dle potřeb miminka
Vím, zní to banálně, ale je to tak: dítě se nenaučí kojit jinak než kojením a maminka jakbysmet. Někdy to chce více pokusů, někdy to chce i pomoc, ale opravdu se nedá naučit kojení přes lahvičku nebo klobouček. Ideální je, když bezprostředně po porodu dojde k samopřisátí (více o něm v tomto článku). A jak to správné přisátí vypadá? O něm se zase dočtete tady.
Reagujte na jeho potřeby vždy co nejdříve a učte se rozpoznávat signály na kojení
Miminko dává najevo své potřeby obvykle mnohem dříve, než začne plakat (více o pláči miminek si můžete přečíst v tomto článku). A signály na kojení mohou být různé a jemné. Ale patří mezi ně olizování ručičky, obracení tvářičky, hledání prsu, probouzení se, vyplazování jazýčku, sací pohyby, zvuky, pofňukávání, otevírání pusinky a podobně. Začněte ho kojit ihned při prvních projevech zájmu o kojení.
Nepoužívejte zavinovačku
Opravdu ne, ať v ní miminko spí sebelépe, třeba i jako Šípková Růženka. Zavinovačka vypadá krásně a je velmi rozšířená, ale má svá rizika. Více o nich v tomto článku.
Nepoužívejte dudlík, láhev, kloboučky na kojení
Všechny tyto věci bohužel učí miminko sát, ale jiným způsobem, než se to děje na prsu. Dítě zapojuje jiné svaly a dělá jiný pohyb jazykem, silikon mu jiným způsobem vyplňuje ústa. Když potřebujeme, aby se miminko naučilo dobře kojit, tyto pomůcky nás velmi brzdí. A mimo to mají svá další rizika (jako nemožnost současně pít a dýchat, postupné snižování tvorby mléka apod.). Ať je láhev jakákoli (“vyvinutá speciálně pro kojené děti”), vždy je to láhev a vždy je to riziko. Více informací o dudlících najdete v tomto článku.
Při nespokojenosti miminka nabídněte prs
Miminko kojením nerozmazlíme a reagováním na jeho přirozené potřeby také ne. Naopak ho učíme, že svět je bezpečné místo, kterému může důvěřovat, že rodiče jsou tu pro něj a vždycky za ním budou stát a že do vztahů patří blízkost, láskyplnost a vnímání potřeb toho druhého.
Není nutné vážit před a po kojení, přebalovat před kojením nebo nechat odříhnout
Vážení před a po kojení je v porodnicích obvykle dost rozšířené. Proč to ale není dobrá metoda posouzení vydatnosti pití miminka, jsem psala v tomto článku. O odříhávání jsem zase psala tady. A přebalování před kojením může být také problematické – dítko se probudí a obvykle se chce hned přisát. Přebalováním ho rozladíme. A navíc se při následném kojení velice často vyprázdní do plínky, takže můžeme za 10 minut přebalovat znovu…
Nechte miminko usínat u prsu
Uspávání je skvělá funkce, kterou kojení má. Je to velký pomocník maminek, tak si ho važme. Více o spánku novorozenců jsem psala v tomto článku.
Nemusíte držet žádnou speciální dietu pro kojící maminky ani pít kojící čaj
O stravě kojících žen toho bylo napsáno mnoho. Ne všechny rady, které maminky dostávají, jsou ale založeny na výzkumech. A ohledně stravy jsou obvykle mnohem více ovlivněny kulturou, v níž žijeme. Maminky mohou velmi omezovat, ubírat jim energii a dokonce reálně svou náročností odrazují maminky od kojení (ať už si konečně mohu dát pivo / česnečku / čerstvé rohlíky…!). Když budete chtít vědět více, koukněte na tento článek.
Jakýkoli problém s kojením řešte co nejdříve
Ušetříte si mnoho nervů i času. Ať už vás trápí bolestivé bradavky, hodně nalitá prsa nebo cokoli dalšího, odkládáním se problém obvykle sám od sebe nevyřeší.
A na závěr:
Užívejte si to a nespěchejte na sebe. Vše, co jde, odložte a prostě buďte spolu s miminkem, učte se na sebe ladit, odpočívejte, tulte se a kojte. Klidně hodně často (proč se kojí tak často?). Novorozenec má své potřeby někdy trochu jiné, než očekáváme. Více o nich v tomto článku.
A nebojte se nikdy požádat o pomoc (mimochodem třeba služby laktačních poradkyň vám proplatí většina pojišťoven). Jsem tu pro vás.
P.S.: Pokud miminko teprve čekáte, velmi doporučuji předporodní přípravu na kojení. S čím vám může pomoci? Mrkněte na tento článek.