Kojení při nošení nám bez nadsázky usnadňuje život a péči o miminko. O tom, proč je kojení a nošení provázáno, a jedno ovlivňuje druhé, si můžete přečíst v tomto článku.
Jak ale konkrétně miminko nakojit v šátku nebo v nosítku? Hodně záleží na nosící pomůcce i na proporcích a pohodlí maminky a miminka. Možností je tedy více. Je ale potřeba i při úvazu, u kterého se dítě kojí, respektovat ergonomickou polohu dítěte (tělo v ose, záda prohnutá do C, ve vertikálním úvazu nožičky do M a pro kojení vždy správné přisátí). Při kojení zejména malých miminek, budeme muset rukou podpírat jejich hlavičku a pomáhat jim ji udržovat v mírném záklonu.
Při kojení v nosící pomůcce je také skvělé využít výhod kontaktu kůže na kůži. Ten má mnoho úžasných účinků, více o nich si můžete přečíst v tomto článku.
Kojení v pevném šátku ve vertikálním úvazu
Vertikálním úvazem v pevném šátku je kříž s kapsou uvnitř. Jak na něj si přečtěte v tomto článku.
Zde máme dvě základní možnosti, jak toho docílit.
1) Dítě potřebujeme dostat níže a do strany (tedy pohyb ve tvaru písmena L) tak, aby šlo na prs odspodu, a dosáhlo tak optimálního přisátí.
Nejjednodušším způsobem je mírné povolení úvazu. Rozvážeme si uzel z popruhů, mírně povolíme kapsu a v předklonu posuneme miminko níže. Pak ho uchopíme pod zadečkem a posuneme ho do strany k prsu. V této poloze ho můžeme opět uvázat a zafixovat ho.
Popruh, který je blíže k miminku, můžeme jemně přetáhnout před jeho hlavičku, čímž zajistíme ještě větší soukromí.
Když se miminko nakojí, můžeme ho opět posunout zpět a navázat do pevného kříže s kapsou. V případě, že kojení dítě uspalo, ho můžeme pomalu a něžně přesunout tak, abychom ho neprobudili.
Některým maminkám stačí miminko pouze posunout níže a nemusejí ho už dávat do strany, to záleží velmi na konkrétních proporcích a velikostech.
Více je ke shlédnutí ve videu.
2) Dítě naklopíme tak aby jeho středová osa těla nebyla rovnoběžná se středovou osou maminky, ale byla k ní v úhlu cca 45 stupňů. Miminko je stále rovně, jakoby spolklo pravítko, neuklání se tedy do stran. Tato varianta může více vyhovovat dětem delším nebo maminkám s kratším trupem, případně s menšími prsy.
Také v této poloze můžeme dítě zafixovat popruhy šátku.
Více opět ve videu.
Pozn. Kojení v elastickém šátku je poměrně obtížné. Doporučila bych spíše miminko vyndat a nakojit mimo šátek, případně vázat už od začátku miminko níž tak, aby mělo přístup k prsu.
Kojení v “kojoúvaze”
Kojoúvaz je vhodný zejména pro menší miminka, ale některým dětem vyhovuje i v období, kdy jsou větší. Jde v podstatě o variaci příčné polohy pro kojení, kde ale místo rukama držíme dítě šátkem.
Narozdíl od příčné polohy, kdy je naše ruka rovně pod tělem miminka, je tady pruh šátku veden přes tělo miminka, a drží ho tak blízko u těla maminky.
Kojoúvaz je skvělý pomocník, protože miminko, které u kojení usne, už nepřendáváme vůbec nikam a můžeme ho nechat spát tam, kde je. Tuto polohu také využíváme pro miminka, která jsou dokrmovaná laktační pomůckou přímo na prsu nebo pro miminka dokrmovaná kalíškem.
Nejedná se o polohu kolébky, protože miminko je zde stále v rovné středové ose svého těla a neuklání se nikam do stran.
Jak na tento úvaz uvidíte ve videu. Případně na stránkách MAMILY.
Slovní popis vázání (pro nevidomé maminky):
Kojoúvaz je v podstatě variantou úvazu kříž s kapsou uvnitř, a proto i začátek je stejný.
Důležité je, abych měla na sobě kojicí oblečení, protože po navázání dítěte už není možné zpod něj vytahovat svoje tričko.
Najdeme si středovou značku, kterou si položíme na střed svého hrudníku a přichytíme jednou rukou. Pomocí druhé ruky uchopíme čtyřmi prsty zezadu, palcem zepředu jeden pruh šátku a trochu si ho pod loktem natažené ruky navolníme. Pak obtočíme svoje tělo a popruh si položíme na opačné rameno. Totéž uděláme na druhou stranu.
Vzadu mám kříž, vpředu mám kapsu. Protože v ní miminko bude ležet horizontálně, musím si na něj připravit prostor. Ruku strčím dovnitř kapsy a spodní lem šátky zahnu a vytáhnu si pod svoje prsa. Tím vytvořím jakýsi vak.
Pokud mi lem pod prsy příliš plandá, mohu si ho utáhnout pomocí popotahování popruhů na ramenou. A protože už vím, jak šátek pracuje, utahuji spodní lem tak, že tahám na rameni za popruh, který je dál od krku. To udělám na obou ramenou, až se mi lem pod prsy dostane těsněji k tělu.
Lem, který je dále od těla, nechám poměrně volný.
Jdu si vzít miminko. Položím si ho na ruku na straně, ze které chci kojit. Takže pokud chci kojit z levého prsu, uchopím miminko levou rukou. Pravou rukou si otevřu vak na břiše a vložím miminko do vaku zadečkem pod opačný prs, v mém případě pod pravý, Za zadečkem jdou do vaku i nožičky a po nich zbytek těla. Když mám celé dítě ve vaku, trochu se předkloním a jeho spodní ručičku si dám pod svůj prs, vlastně za sebe.
Nyní si dítě napolohuji tak, aby se mi pohodlně kojilo. Když ho mám nastavené v ideální pozici, utáhnu si na rameni popruh, který je u hlavičky miminka (v mém případě tedy na svém levém rameni). Tím se mi přitáhne blíž k tělu zadeček a nožičky miminka.
Pokud mi šátek u hlavičky příliš plandá, mohu utáhnout i popruh na druhém rameni. To ale dělám mnohem jemněji, abych nepřitáhla hlavu miminka příliš k sobě a nezabořila mu nos do prsu. Tím bych mu pokazila dobrou polohu a přisátí.
Když cítím, že se mi šátek už celkem pěkně opřel o tělo, můžu dítě přisát. Uchopím ho do klasické příčné polohy, držím ho přes šátek, v mém případě pravou rukou, a přisaji ho.
Když je přisáté, tak už si to jen zafixuji, aby mi dítě zůstalo v této pozici.
Nejprve budu dotahovat popruh u hlavy miminka, čili na svém levém rameni. Přitahuji klasicky od krku pruh za pruhem. Nyní popruh povedu tak, že nahradí mou pravou ruku pod miminkem. Uchopím ho do levé ruky a vedu ho pod hlavičkou dítěte, mezi jeho hlavičkou a spodní rukou, tedy tou, co má pod mým prsem, po krku dítěte a přes celé jeho tělo. Zároveň s tím postupně pouštím pravou ruku, jak ji nahrazuje šátek. Zastavím se na zadečku miminka. Šátek jde přes tělo miminka, ne pod ním, aby se mi dítě z vaku nevyklopilo.
Na zadečku držím popruh tou rukou, ze které strany kojím, tedy levou, a druhou rukou utáhnu druhý popruh. Vedu ho k zadečku miminka a překřížím ho přes spodní popruh.
Poslední krok je, že vrchní popruh roztáhnu přes tělo miminka od zadečku až po krk. Takže přechytím si popruhy v rukou, spodní popruh jen držím, a horní roztahuji přes celé tělo miminka, snažím se rovnoměrně. Pod krkem miminka si popruh zase nasbírám k sobě do ruky. Nyní v každé ruce držím jeden popruh. Utáhnu je od sebe a vedu dozadu, kde si je zavážu na dvojitý uzel. Pokud mám hodně látky, mohu si ještě vést popruhy dopředu a zavázat na břiše.
Ve výsledku chci vidět, že miminko má dobré přisátí, nos má volný, bradu zabořenou, oči vidím. Leží na boko-zádech, čili něco mezi, ani na boku ani na zádech.
Jdete do toho?
Kojení při nošení rozhodně stojí za to vyzkoušet a naučit se. Ať už budete potřebovat nakojit někde při pochůzkách, uklidnit dítě po náročné situaci nebo uspat ho při chůzi.
Bojíte se, zda kojení při nošení zvládnete? Jako každá nová věc, i toto chce svůj čas. Pokud budete chtít, ozvěte se, a první kroky můžeme podniknout společně. Skvělou pomůckou pro začátek je také velké zrcadlo, kde si můžete kontrolovat polohu miminka i očima.
Přeji vám, ať si nošení s miminkem užíváte a kojení ať vám i jemu tyto chvíle ještě více zpříjemní.
Nepoužíváte k nošení šátek, ale nosítko? Více o kojení v nosítku si můžete přečíst v tomto článku.