“Přiznám se, že kouřím, a nedokážu s tím přestat. Zároveň kojím malého synka, tak se snažím vždycky kouřit dlouho před kojením. Ale stane se, že se malý začne hlásit o mléko chvíli poté, co vykouřím cigaretu. Jsem z toho nešťastná, můžu nebo nemůžu mu dát mléko?” ptá se 30letá Marcela.
Když matka kouří, není to dobré pro zdraví její ani dítěte. To je celkem jednoznačné. Jenže realita je o něco barevnější.
Je skvělé, pokud se matce kuřačce podaří kvůli těhotenství přestat kouřit. V takovém případě je samozřejmě nejlepší u nového návyku zůstat a s kouřením opět nezačínat. Vyplatí se o toto snažit, případně i s pomocí odborníků zpracovat závislost na kouření.
Jenže v případě, že matka kouří a nedokáže s tím přestat, už otázka nestojí, zda u kojení kouřit nebo ne (to jednoznačně ne), ale zda při kouření kojit nebo nekojit.
Nekojené děti matek kuřaček přicházejí nejen o všechny přínosy kojení, o kterých jsem psala např. v tomto článku, ale také o důležitou ochranu před škodlivými vlivy kouření jejich matek. Horní cesty dýchací, které jsou pasivním kouřením negativně ovlivněny, mateřské mléko chrání. Z výzkumů vyplývá, že kojené děti kuřaček jsou na tom po zdravotní stránce lépe než nekojené.
Pokud tedy s kouřením nedokážete přestat, kojte dál a kojte podle potřeb dítěte. Nečasujte kouření podle kojení ani naopak. A pamatujte, že kojením poskytujete dítěti ochranu, kterou žádným jiným způsobem nezíská.
A co alkohol při kojení? O něm jsem psala v tomto článku.