“Byla jsem s naší roční Helenkou u zubařky a náhodou jsem zmínila, že Helenku stále kojím. Doktorka reagovala prudce, že tím dceři zásadně škodím a přispívám ke vzniku zubních kazů. A ať okamžitě skončím hlavně s nočním kojením. Je to skutečně potřeba?” ptá se maminka Jitka.
Kojení je obviňováno z mnoha problémů a jedním z přetrvávajících mýtů je i ten, že kojení (nebo specificky noční kojení) kazí zuby.
Kdyby to tak bylo, byla by to evoluční sebevražda, jak popisují antropologové. Podle některých výzkumů se také ukazuje, že první zubní kazy se ve větší míře objevily až 8 – 10 tisíc let zpátky, zatímco homo sapiens jako druh je tu mnohem déle. Zvýšený výskyt zubního kazu se objevil po neolitické revoluci, kdy se do potravy lidí dostalo více rostlinné stravy a škrobu. Stejně tak se projevilo třeba dovážení cukrové třtiny do Evropy nebo začátek pěstování rýže v Asii.
Zubními kazy trpí ze všech savců (něco přes 4600 druhů) v podstatě jen lidé. I to nám ukazuje, že není možné, aby kojení kazilo zuby.
Cukry v mateřském mléce
V mateřském mléce je něco přes 200 druhů cukrů, většina z nich je potrava pro bakterie ve střevech a pro lidské tělo je nestravitelná. Další velká část má silné antimikrobiální účinky, které likvidují bakterie v ústech.
Dále máme v mléce laktoferin, který přímo ničí streptococcus mutans, což je původce zubního kazu.
Jedním z cukrů, který bývá obviňován přímo z kažení zubů je laktóza. Ta se rozkládá v tenkém střevě, takže nemůže škodit v ústech. Navíc je v mateřském mléce chráněná, má kolem sebe látky, které neumožňují, aby byla štěpená.
Další důvody
Nehledě na cukry mateřské mléko obsahuje také mnoho vápníku, který je potřebný pro růst zubů. Jiná studie ukazuje, že když se smíchá mateřské mléko s dětskými slinami, vzniká slabý peroxid vodíku, který desinfikuje ústní dutinu.
Navíc při kojení je bradavka matky zasunuta až hodně dozadu úst, v podstatě až do krku. Mléko je pak vypuzováno stlačováním dvorce, čili stříká přímo do krku a nepřijde do styku se zuby (při sání z lahve je to jiné, mléko se hromadí u zubů). Trochu jiné je to u refluxu, kde se k zubům dostanou žaludeční šťávy, které ničí zubní sklovinu. Opět ale není “na vině” mateřské mléko.
Nicméně kojení není zárukou před vznikem zubního kazu, protože na ten má vliv mnoho jiných věcí a je důležité dbát zejména na prevenci. Lékaři doporučují čistit už od prvního zoubku. Ale tady moje odbornost končí, takže více se k čištění zoubků musí vyjádřit jiní:-)