„Po porodu se mi objevily nekontrolovatelné úzkosti. Ale s návštěvou psychiatra jsem dlouho váhala,“ vypráví 30letá Eva. „Chtěla jsem dcerku dále kojit, ale bála jsem se, že s předepsanými léky to pro ni bude nebezpečné.“
Eva není zdaleka sama. Výzkumy uvádějí, že až pětina žen se v prvním roce po porodu setká s nějakými psychickými problémy – ať už jsou to úzkosti, deprese nebo třeba psychózy. Tyto ženy mnohdy pomoc lékařů potřebují a z různých důvodů ji nevyhledávají. Jednu z obav vyjádřila právě Eva, slučitelnost s kojením.
Kojení má nemalý zdravotní přínos jak pro miminko (více o tom v tomto článku), tak pro maminku. Kojící ženy mají vyšší hladiny prolaktinu, který potlačuje výkyvy nálad a pomáhá zvládnout únavu. Roste také hladina oxytocinu, který pomáhá chránit ženu před nadměrným stresem.
Většina léků je v současné době s kojením slučitelná. Pokud se vůbec dostávají do mateřského mléka, tak jen ve velmi nízké dávce. V každém případě je pro ženu i pro dítě ze zdravotního hlediska větším rizikem, když přestane kojit. A to nejen proto, že dítě nezíská všechny možné zdravotní přínosy kojení, ale také proto, že nekojené děti matek s depresí, mají velikou pravděpodobnost, že budou depresi prožívat v dospělosti také. Podle studie Dr. Kathleen A. Kendall-Tackett se dokonce ukazuje, že pokud měla matka depresi a dítě bylo krmeno umělým mlékem, pravděpodobnost, že bude mít dítě v budoucnu podobnou diagnózu, se blíží 100%.
Navíc píše Dr. Kendall-Tackett toto: „Když je kojící matka depresivní – nebo dokonce ohrožená depresí – často se jí doporučuje doplňovat umělou výživu, aby mohla více spát. Výsledky nedávných studií však naznačují, že výhradně kojící matky ve skutečnosti spí více než jejich protějšky krmící směsí nebo umělou výživou. Naše zjištění odhalila, že ženy, které kojily, uváděly výrazně více hodin spánku, lepší fyzické zdraví, více energie a nižší míru deprese než matky krmící smíšenou nebo umělou výživou.“ Proto je velmi smutné a špatné, když si kojící ženy s psychickými problémy mají vybírat mezi kojením a svou léčbou. Lékaři by měly být podpořeny v obojím.