Co si budeme povídat, výdajů kolem dětí je opravdu dost. A i když se třeba snažíme kupovat i věci z druhé ruky, stejně si obvykle sáhneme trochu hlouběji do kapsy. Je to nutné? Kde by se dalo ušetřit tak, aby to nebylo na úkor miminka?
Jasně, všichni chceme pro své dítě to nejlepší. Ale co to je? Kdy jsme pod vlivem reklamy a kupujeme věci, které naše dítko nepotřebuje, nebo mu dokonce škodí? Následující seznam zbytečných investic může být samozřejmě subjektivní. Doufám ale, že pro někoho bude osvobozující vědět, co všechno si kupovat nemusí.
Dudlík
Když se podíváte v obchodě, málokteré blahopřání k narození dítěte se obejde bez obrázku dudlíku. A nabídka je obrovská – dudlíky designové, silikonové, kaučukové, ortodontické, slučitelné s kojením a nevím jaké ještě. Jenže dudlík má svá nezanedbatelná rizika. A když ho nebudeme mít ani doma, je větší šance, že se naučíme fungovat bez něj, a předejdeme tak mnoha problémům v budoucnu. Ať už se týkají kojení, zánětů středního ucha nebo třeba tvaru zubů. Podrobněji jsem o tom psala v tomto článku.
Lahvička, kloboučky na kojení
Tyto dvě pomůcky tvoří spolu s dudlíkem trojici častých příčin problémů s kojením. Dítě s nimi saje, ale jiným způsobem než na prsu. Tyto “umělé náhrady prsu” ho učí při sání zapojovat jiné svaly, mají jinou tvrdost, velikost a tvar. Díky jejich používání často klesá tvorba mléka nebo maminku trápí poraněné bradavky.
Pokud je potřeba dítě dokrmit, lze to i jinak, než kojeneckou lahví. Pokud je potřeba řešit bolestivé bradavky maminky, lze to i lépe než s kloboučky.
Kojící polštář
Klasický kojící polštář typu “žížala” je pro mnoho žen v těhotenství skvělý společník na spaní s břichem. K samotnému kojení už ale tak ideální není. Proč?
Pokud je polštář pevnější a všude stejně vysoký, nepodepře kojící ženě ruku tak, jak by potřebovala – v příčné poloze potřebuje mít zápěstí výše než loket. Ženy pak často mají tendenci se polštáři přizpůsobovat, a tak se hrbí k dítěti, sobě ničí záda a dítku ztěžují přisátí.
Měkký polštář, kde se jeho výplň různě přesypává, pak často nedrží tak, jak bychom potřebovali a opět nepomůže.
Obyčejný polštář, co máme doma, případně deka nebo přikrývka, jsou tak pro oporu maminčiny ruky při kojení daleko lepší pomocníci.
Čaje pro kojící
Čaje pro kojící ženy někomu moc chutnají, takže proč ne. Ale pokud zrovna nepatříte mezi jeho milovníky nebo se vám nechce za něj utrácet, je to naprosto v pořádku. Ačkoli tyto bylinné směsi často obsahují bylinky s potenciálem zvýšit množství mateřského mléka, není jich tam tolik, aby reálně tvorbu navyšovaly. A fenykl, který je doporučován proti bolení dětského bříška, často některým miminkům paradoxně naopak vadí.
Vložky do podprsenky
Množství mléka, které se začne matce tvořit se postupně nastaví na potřeby miminka. Zpočátku může některým ženám mléko vytékat, mělo by jít ale o jev dočasný. V tu chvíli je nejlepší často se převlékat a nosit vzorované oblečení. V případě, že jsou bradavky nějak poraněny, je vložka do podprsenky ideálním pomocníkem pro růst bakterií v ráně, protože vytvoří vlhké a teplé prostředí.
Pokud je prso v pořádku a ženě nošení vložek vyhovuje, nemusí to být problém.
Kojící oblečení a podprsenky
Budu odvážná a půjdu ještě dál – ani toto není nutné. Pokud se vám nechce kojící oblečení kupovat, není to nutné. Možností je mnoho – trička se zavinovacím výstřihem, s gumou v průkrčníku nebo s výstřihem typu voda umožňují kojení, kdy je tričko pod prsem. Pokud chceme méně odhalenou variantu, lze své volnější tričko naopak nadzvedávat. A pokud chceme schovat své břicho, můžeme mít pod tričkem ještě třeba tílko.
I kojící podprsenka může být nahrazena měkkou obyčejnou, která se během kojení jednoduše shrne pod prso. A o tom, že nošení nebo nenošení podprsenky nemá vliv na krásu našich prsou, jsem psala zde.
Odsávačka mateřského mléka
Většina žen odsávačku vůbec nepotřebuje. Když si chce zvýšit produkci mateřkého mléka, jsou jiné a vhodnější způsoby jak to udělat než odsávačkou. Využít ji lze pouze v případě, že se miminko nepřisává vůbec a pak je nutné mléko odebrat jinak. I v tomto případě to jde mnoha ženám snáze ručním odstříkáváním, zejména v obdob krátce po porodu.
Odsávačku “pro případ potřeby” bych tedy určit nekupovala. Když se ukáže, že je nakonec potřeba, dá se snadno sehnat nebo jen zapůjčit.
Kočárek
Všechny děti potřebují zejména v prvních měsících života co nejintenzivnější fyzický kontakt s maminkou (případně jiným dospělákem). Mnoho dětí to dokonce dává najevo tak výrazně, že je zkrátka nemožné je odložit do kočárku. Řešením jsou ergonomické nosící pomůcky, které poskytnou dítěti i matce to, co potřebují. A pokud už kočárek máme, můžeme v něm třeba vozit nákup.
Nemálo dětí také kočárek akceptuje až v pozdějším věku, kdy už je čas na sporťák nebo golfky. Více o tomto tématu jsem se rozepsala zde.
Kolébka, postýlka, cestovní postýlka
O tom, že dítě nerozmazlíme, když budeme naplňovat jeho potřebu blízkosti i během spánku, jsem už psala třeba tady. Společné spaní nejen zajistí větší bezpečnost pro dítě, ale také napomáhá kojení, budování vztahu, je při noční péči o dítě jednodušší a pomáhá dítěti zdravě se rozvíjet. Mnoho rodičů, kteří v nejlepším úmyslu kupovalo drahé postýlky, pak dítě přesune k sobě do postele, protože zjistí, že je to zkrátka praktické. Postýlka je pak jen takovým nešikovným a nákladným nočním stolkem, kam si maminka může třeba odložit kapesníky.
Zavinovačka
Péřová, z bio bavlny či jakákoli jiná zavinovačka je opět častým symbolem miminek. Spolu s dudlíkem ji najdeme na kdejakém blahopřání. A přesto přináší taková rizika, že je lepší ji doma nemít. Jasně, použít ji výjimečně (třeba proto, že se babičce drží dítě v zavonovačce lépe) asi nic špatného nezpůsobí. Ale kvůli tomu bych ji určitě nekupovala. Více o tom, proč zavinovačka může škodit, si přečtěte zde.
Kojenecká váha
O tom, že vážit dítě před kojením a po kojení, je zbytečné, jsem už psala tady. V porodnicích je to jev častý a díky principu imprintingu mají maminky často tendenci ve vážení pokračovat i doma. Nejen že vážením potřebné informace o tom, kolik dítě vypilo mléka, nezískáme, vážení nás bude zbytečně zaměstnávat a případně stresovat.
Monitor dechu
Nejlepší monitor dechu je ten živý – rodič, který spí blízko svého dítěte. Narozdíl od umělého monitoru totiž umí případnou zástavu dechu miminka vyřešit a pomůže mu najet opět na pravidelné dýchání. Dokonce se tak děje nevědomky, během toho, co maminka a dítě spí. A v případě, že se bude miminku dít cokoli jiného jako zvracení, tepelný nekomfort nebo potřeba vylučovat, vedle spící rodič to zaregistruje rychle a může problém řešit okamžitě.
Nočník
Pokud se rozhodnete pro bezplenkovou komunikační metodu, nějakou nádobu na vylučování miminka potřebovat budete. Ale pokud miminko v plenkách učíme chodit na záchod, můžeme nočník úplně přeskočit. Mnoho dětí nočník ani rádo nemá – proč by tam chodilo, když máma a táta chodí na záchod?
Navíc si ušetříme vylévání a umývání nočníku a předejdeme případným vylitím na koberec.
Vanička
Malé děťátko, které ještě nesedí, není nutné mýt ani ve vaničce ani v koupacím kyblíku. Spolu s maminkou se může koupat ve vaně či sprše a určitě to ani nemusí být každý den. Případně mu můžeme zadeček mýt jednoduše v umyvadle.
Klasická vanička na koupání miminka vydrží kvůli rychlému růstu miminka poměrně krátkou dobu (stejně jako kočárek s hlubokou korbou) a po skončení jejího využití je zoufale neskladná.
Chodítko
Často vypadá nádherně a dětem se líbí s nim chodit. Ale dnes už víme, že správnému vývoji chůze bohužel neslouží. A dokonce i škodí. Toto téma už ale přesahuje mé kompetence, proto si podrobnosti vyhledejte u nějakého ortopeda nebo rehabilitační sestry.
Dětská kosmetika
V obchodech najdeme obrovskou škálu dětské kosmetiky od té hodně syntetické po bio kvalitu. Dětská pokožka to ale obvykle vůbec nepotřebuje a někdy jí to dokonce škodí. Je asi dobré mít doma nějaký olej na případné promazávání suché pokožky, ale další věci většinou potřeba nejsou. A pokud přece ano, dají se snadno dokoupit až v danou chvíli.
Vlhčené ubrousky na omytí zadečku lze zase snadno nahradit umýváním v umyvadle a venku třeba lahví s vodou, případně v kombinaci s papírovým kapesníkem nebo látkovou plenou. Ve městech navíc nebývá problém najít veřejné toalety, nejen v nákupních centrech často i s přebalovacím pultem.
Hračky
Děti v sobě mají obrovskou touhu poznávat svět okolo sebe. Na hraní tak často mnohem více ocení věci z domácnosti než drahé plastové dětské hračky. Zkoušeli jste dát dětem na hraní třeba čistý zubní kartáček, klíč (ne s ostrými hranami) nebo gumovou stěrku?
Tak co říkáte? Dává vám takové šetření peněz smysl?