Co by měly těhotné vědět o kojení ještě před porodem

Dobrá zpráva pro těhotné!

1. Vaše prsa jsou v pořádku tak, jak jsou. Není třeba hodnotit je, zda jsou velká, malá, pevná… Stejně tak nezáleží na tom, jaký tvar má vaše bradavka. Jestli vám někdo říká, že je plochá, vpáčená nebo jinak “speciální” a že proto kojit nebudete, nevěřte mu. Tajemství spočívá v tom, že dítě se přisává na dvorec, nikoli na bradavku. Ta je tam “jen” proto, že z ní stříká do pusy mléko. Proto není třeba vaše prsa před porodem jakkoli hodnotit.

2. Když přicházíte k porodu, v prsou už máte pro svoje miminko dostatek mléka. Není třeba čekat 3 dny (ani jiný čas), než mléko “přijde”. Není třeba se bát. že mléko mít nebudete. Dítě je připravené k tomu, aby se samo přisálo a toto se přirozeně děje, pokud k tomu dostane prostor. Jednou z hlavních podmínek je kontakt matky s dítětem kůže na kůži po porodu – nejméně dvě nepřerušované hodiny na porodním sále bezprostředně po porodu a pak kdykoli dále již na pokoji. A i když se toto z nějakého důvodu neuděje, není všem dnům konec a leccos se dá dohnat i později.

3. Můžete ušetřit mnoho peněz v případě, že si nekoupíte pomůcky na kojení, které ve skutečnosti kojení komplikují (a přesto je mnozí velmi doporučují). Konkrétně třeba zavinovačka, kloboučky na kojení, dudlík, lahvička, odsávačka mléka, mastička s lanolinem, čaje pro kojící ženy nebo kojicí polštář. Odhadem tak ušetříte třeba 2 500 – 5000 Kč. A takové peníze se (zvlášť při péči o malé dítě) opravdu hodí. Více o penězích je třeba v tomto článku.

4. Kojit se dá i po císařském řezu. I v takovém případě máte mléko. I v takovém případě je možné, aby se miminko samo přisálo. I v takovém případě můžete být se svým miminkem v kontaktu kůže na kůži hned po porodu. Nebo v případě vážnějších zdravotních problémů ihned po nezbytném ošetření.

5. Můžete s jistotou poznat, zda vaše miminko vypilo dostatek mléka. Tím, že se naučíte pozorovat jeho pití a rozpoznat, kdy polyká. To je nejspolehlivější metoda, která nám řekne více než vážení před a po kojení (odchylka vah daná výrobcem), pocit plných / prázdných prsou, frekvence, ve které se chce dítě kojit apod.

6. Můžete se už před porodem informovat a připravit, abyste uměla reagovat na množství rad, kterých se vám pravděpodobně dostane. Budete vědět, co není důvodem k dokrmování. A pokud k němu důvod opravdu máte, budete vědět, jak miminko dokrmit, abyste mu nepokazila kojení a pomohla mu co nejdříve přejít na plné kojení.

Mnoho užitečných tipů můžete získat v knize Praktický návod na kojení (od Andrey Polokové), na webu mamila.sk, na tomto blogu a osobně také na Předporodní přípravě na kojení.

Vyplatí se být připravena.