Zvracení u miminka

“Moje dcera zvracela do 6. měsíce velmi často. Někdy byla mokrá ona, já i koberec, nevěřila jsem, že mohla tolik vypít… Zkoušeli jsme všechno možné, ale nic nepomohlo. Rodiče mi radili, že mám méně kojit, že se dcera přejídá. Ale omezování kojení vedlo akorát k tomu, že dcera více plakala a dožadovala se prsa. To jsem nebyla schopná jí upřít. Navíc po vyzvracení se chtěla ihned nakojit a to jediné ji upokojilo. Po 6. měsíci to postupně přešlo. Kdybych věděla, co vím teď, byla bych klidná. Tehdy jsem pořád řešila, co dělám špatně,” popisuje 28letá Mirka. 

Zvracení u miminek může mít vícero příčin, ale v zásadě je potřeba rozlišit dva případy.

Miminko zvracející odmala

Prvním případem je miminko, které v podstatě od narození ublinkává nebo zvrací. Stejně jako to popisuje Mirka v úvodu článku. Pokud dítě kromě toho přibírá, prospívá a dobře se kojí, je všechno v pořádku. Kromě toho, že je to nepraktické, musíme dítě převlékat a vytírat podlahu, se nic dramatického neděje. Zvracení je v tomto případě obranný mechanismus a díky skvělým vlastnostem mateřského mléka, není jeho vracení v trávicí trubici problém. Naopak, odstraňuje bakterie a viry a vystýlá sliznici.

Je nepodstatné, jestli je zvracení řídké nebo hustší, jestli teče i z nosíku, jestli dítě zvrací obloukem nebo jen ublinkává.

Mnoho dětí takto zvrací. Dobrá zpráva je, že mateřské mléko se velmi rychle tráví, takže i v případě, že se dítě pozvrací, pravděpodobně stihlo strávit nějaké živiny z mléka. Pokud se chce dítě po zvracení nakojit, umožněme mu to. Většině dětí zvracení ani nijak nevadí.

Co můžeme jako rodiče ještě udělat?

Podívat se na svoje chování, jestli s dítětem příliš netřeseme (houpání nahoru dolu je v pořádku), jestli ho nedáváme po kojení rutinně odříhnout na rameno (to vede paradoxně k většímu ublinkávání, více o tom v tomto článku), jestli spíme s ním ve společné posteli (a máme ho v noci pod dohledem), jestli ho necháváme spát na zádech a ne na bříšku. Při přebalování může pomoci, když mu nožičky dáme do stran a netlačíme na bříško. Zvrací jen v některé konkrétní části dne? Můžeme se podívat, co se v tu dobu děje.

A pak ta hlavní věc – zkontrolovat kojení. Je dostatečně vydatné? Je přisátí hluboké a asymetrické? Nebrání něco dítěti v dobrém kojení (dudlík, láhev, přirostlá uzdička pod jazykem)?

Pozdější nástup zvracení

Druhým případem je dítě, které začne zvracet později (třeba okolo 3. nebo 4. měsíce). Tam můžeme hledat příčinu, proč najednou začíná zvracet. Není to tím, že se mateřským mlékem přejídá. Často to paradoxně může být tím, že se snížil tok mléka, dítě vypije méně a žaludeční šťávy se vrací skrze trávicí trubici nahoru. Potom by bylo na místě zlepšit kojení a příjem mléka ze strany miminka, protože zvracení může být jedním z příznaků počínajícího bojkotu kojení.

Další možností je samozřejmě nějaká infekce nebo větší zdravotní problém.

Co naopak není řešení

  • Omezovat kojení. Kojení děti uklidňuje, pomáhá jim překonávat nepříjemné pocit, bolest apod. Proto kojení nemůže být na škodu. Navíc, pokud se dostane mateřské mléko zpět do trávicí trubice, nosu nebo ucha, neudělá tam nic škodlivého. Jsou-li děti na prsu často, obvykle vypijí menší množství, než když pijí nárazově mnoho mléka, což může být z hlediska zvracení také pomocí. 
  • Podávat speciální “antirefluxní” umělé mléko. Samotné podávání umělé výživy má svá rizika a navíc, když se dostane zpět do pusy, nosu, vnitřního ucha atp., může to být z hlediska zdraví miminka problematické.
  • Zahušťovat mléko podáním Nutrilonu. Kromě rizik spojených s podáváním umělé výživy dětem je problematické podat Nutrilon tak, aby se kojení nepoškozovalo a udrželo. K podávání Nutrilonu není jediný důvod.

Pokud chcete zkontrolovat kojení, pomoci s kojením při nošení nebo jen zkonzultovat svou situaci, určitě se ozvěte!