“Že mám dát dítko odříhnout, byl hned jedna z prvních rad, kterou mi po narození Jindříška v porodnici dali,” popisuje 25letá Iva. “Takže jsem ho po nakojení vždy vyložila na rameno, což obvykle způsobilo, že se probudil, rozplakal a někdy pozvracel. Potom jsem ho tedy převlékla a snažila se uspat v náručí, protože kdybych ho uspával kojením, musela bych ho zase dávat na rameno a celý kolotoč by začal znovu.”
Rada o odříhávání je v nás skutečně silně zakořeněná. Mnoho z nás tedy děti odříhávat dává a ani neuvažujeme o tom, že by to mohlo být jinak. Pokud se to ale u vás děje stejně jako u Ivy a jejího Jindry, mám pro vás dobrou zprávu: miminka si odříhávat nemusí!
Jak to?
Miminko si obvykle odříhnout vůbec nepotřebuje. Pokud dobře pije, prospívá a u kojení nám usne, je to skvělé a není jediný důvod, proč ho budit tím, že ho dáme do “odříhávací polohy”. Podle studie z roku 2014 se dokonce ukazuje, že nejen že odříhávání děti budilo a následně byl problém s jejich uspátím, ale také, že ničemu nepomohlo. “Ublinkávání” pak měly tyto děti ještě více a odříhávání nemělo žádný vliv na koliku nebo délku pláče miminka.
Ale co když máte pocit, že vaše dítě odříhnout potřebuje? Pak mu můžete pomoci tím, že ho dáte do jiné polohy, budete houpat nebo nosit. Takové miminko se pravděpodobně nebude chtít ani přisát, bude neklidné a třeba se bude kroutit. To zkrátka poznáte. Ale rutinní odříhávání opravdu smysl nemá.
Bojíte se zvracení? Více o něm v tomto článku.
Nebo řešíte novorozeneckou koliku? O ní zase tady.