Nejhorší rady, které maminky o kojení dostávají

Všechny věty, které jsou popsané níže, maminky bohužel slýchají. A všechny jsou nepravdivé, kojení poškozují a maminkám ani dětem neslouží. Schválně, které z nich jste slyšeli také?

Ještě před porodem je dobré si nechat zkontrolovat bradavky, protože ne každé bradavky jsou vhodné ke kojení. V případě plochých nebo vpáčených bradavek je třeba použít formovače.

Po porodu se čeká asi 2 – 3 dny, než naběhne mléko. Do té doby se dítě přisává jen na zkoušku.

Když miminku přisátí nejde, můžete zkusit klobouček na kojení nebo ho krmit lahví, případně stříkačkou. U láhve nebo dudlíku si také ověříte, zda miminko sát umí nebo ne.

Pokud budete po porodu unavená, dejte miminko k sestřičkám. Vyspíte se a budete pak mít více mléka.

Až budete mít miminko u sebe, přikládejte ho každé 2 / 3 / 4 hodiny. Je potřeba, aby si hned od začátku zvyklo na režim.

Kojit se může jen 5 / 10 / 15 minut z jednoho prsu. Jedno kojení má probíhat jen na jednom prsu, aby vypilo přední i zadní mléko. Pokud chce být miminko u prsu déle, už si z vás dělá dudlík. Tak mu ten dudlík dejte, dítě se musí naučit, že kojení je na hlad, a dudlík je na dudlání! Dlouhé kojení navíc poškozuje bradavky.

Miminko nenechávejte u prsu usnout, protože tak si na to zvykne a už nebude chtít nikdy jinak.

Po kojení miminko vždy nechte pořádně odříhnout, aby nemělo kojeneckou koliku.

Před a po kojení je třeba miminko zvážit, protože to je nejlepší metoda, jak zjistit, zda přibírá.

Bolest u kojení je normální, prsa si potřebují zvyknout. Je třeba zatnout zuby a vydržet.

Pokud je riziko, že bude mít miminko alergii (např. proto, že ji máte v rodině), je lepší mu podávat místo kojení hypoalergenní umělé mléko.

Od malička naučte dítě usínat v jeho vlastní postýlce, kde má klid a nehrozí mu, že ho třeba rodiče zalehnou. Pokud si vezmete dítě k sobě do postele, budete ho to velmi těžko odnaučovat. Proto vydržte a i když bude dítě ve své postýlce plakat, nechte ho tak. Za pár dní si zvykne.

Mezi kojeními zaviňte miminko pěkně pevně do zavinovačky, dejte mu dudlík a položte ho do postýlky. Pokud bude plakat, nechte ho, abyste ho nerozmazlili. Vždyť má všechny potřeby naplněné, tak nemá proč brečet.

Pokud miminko u kojení pláče, odtahuje se, nepřibírá nebo se často budí, je třeba přejít na dokrmování nebo úplné krmení umělým mlékem, protože vaše mléko je evidentně slabé. Pokud dítě naopak přibírá hodně, bude třeba kojení omezit, aby nebylo v budoucnu obézní.

Když se dítě chce kojit dříve, než po 2 hodinách od minulého kojení, nedovolte mu to. Musí se naučit, že kojení je na hlad. Aby pak v dospělosti neřešilo své problémy zajídáním.

V horkých dnech dávejte miminku na pití i čajík nebo vodu, aby nemělo žízeň.

Sama držte přísnou dietu a zdržte se všech nadýmavých potravin, citrusů, bobulovin, všeho pálivého, sladkého a samozřejmě alkoholu a kouření. Pokud nejste schopná s kouřením přestat, radši miminko odstavte. Nepijte také bublinkové nápoje, protože bublinky se dostanou do mléka a miminko pak budou nadýmat.

Během 4. – 6. měsíce je tzv. imunologické okno, kdy je třeba dát dítěti ochutnat co nejvíce potravin, aby na ně později nemělo alergii.

Po 6. měsíci začněte kojení postupně nahrazovat jídlem a umělým mlékem. Ubírejte systematicky kojení a po 1. roce už je vhodné s kojením přestat, protože už dítěti nic nedává.

A hlavně nekojte starší dítě. Je to nechutné, pobuřující a dítě to jen rozmazluje. Navíc bude pak nesamostatné a vy si bez něj nikdy nikam nevyjdete!