Jaký typ prsou máte? Co když máte vpáčené bradavky a kvůli tomu nebudete moci kojit? Nebo jsou vaše prsa příliš malá / velká / pevná / rozteklá…?
“Hned v porodnici mě sestřička prohlédla a řekla, že mám krátké bradavky,” vypráví 29letá Pavla. “Doslova řekla, že s takovými prsy kojit nikdy nebudu a ať si pořídím ihned vhodné kloboučky.”
Takových komentářů, jaký slyšela Pavla, dostávají maminky bohužel pořád hodně. Pokud jsou jejich prsa shledána v pořádku, tak to ještě jde. Ale pokud se sestřičce / lékaři / babičce nebo komukoli zdá, že jsou prsa z nějakého důvodu pro kojení nevhodná, neváhá to obvykle budoucí mamince sdělit. Bývají pak doporučovány různé formovače bradavek, kojicí kloboučky či je rovnou mamince sděleno, že ona kojit nebude. Případně i proto, že to mají v rodině.
Jenže tak to ve skutečnosti není. Ještě v těhotenství se prsa začínají na kojení chystat. Změny v prsou jsou dokonce častým prvním příznakem těhotenství. Prsa mohou být citlivá nebo zvětšená, bradavky mohou ztmavnout. To všechno je v pořádku, ale důležité je hlavně to, že se matce asi od 16tt v prsou začne tvořit mléko.
Když jí v porodnici pak říkají, že “jí ještě nenaběhlo mléko”, je to zkrátka nesmysl. Vždyť s mlékem už ženy do porodnice přicházejí. A každé dítě narozené po 28tt je schopné se kojit, kojení je zkrátka fyziologické.
Jaká prsa jsou tedy na kojení vhodná? Jednoduše prostě ta, která kojící maminka má. A s bradavkami je to totéž. Prsa i bradavky se po porodu mění a speciálně bradavky opravdu hodně, jak vám potvrdí každá kojící žena. I proto je nesmysl hodnotit je před porodem a také Světová zdravotnická organizace to nedoporučuje. Různé formovače bradavek jsou tedy nejen sofistikovaný mučící nástroj, ale také prosté vytahování peněz z kapes vyděšených budoucích maminek.
Navíc novorozenec žádné bradavky nikdy neviděl a prsa také ne. Proto se naučí na ty, které má jeho maminka. A naučí se to obvykle moc rád. Mimochodem, odkud se bere naše představa, jak má správná bradavka vypadat? Proč si ji představujeme jako dudlík nebo jako vršek kojenecké láhve? Je to opět výsledkem nenápadného ale mocného marketingu výrobců umělé výživy a různých umělých náhrad prsu. A formovačů bradavek.
“Ploché”, “vpáčené”, “krátké” a další jsou prostě bradavky a není s nimi vůbec nic v nepořádku. Na kojení tvar bradavky nemá vliv, protože dítě se nepřisává na bradavku, ale na dvorec. Bradavka je jen prostředek stříkání mléka. Pokud někdy může tvar bradavky dělat trochu problém, tak je to jen velmi velká bradavka pro ústa malého miminka (třeba předčasně narozeného).
Když to shrnu – ke kojení jsou vhodná prsa, ve kterých je otvor, ze kterého může vytékat mléko. Tak si nenechme snižovat sebevědomí “chytrým” hodnocením od okolí!