“Moje dvoutýdenní miminko se kojí rádo a myslím, že dobře,” popisuje 22letá Lada. “Ale někdy tomu nerozumím, proč chce tak často. Vím, že to kojení podle nějakých intervalů je nesmysl, i když mě to tak učili v porodnici. Ale když se malá skvěle nakojí a za půl hodiny chce zase, přemýšlím o tom, že možná nemám dost mléka…”
Lady případ určitě není ojedinělý. Bylo by tedy dobré, aby se spolu s laktační poradkyní podívala a posoudila příjem mléka ze strany miminka. Zda pije opravdu dostatečně vydatně nebo ne. Frekvencí kojení se nepozná, zda miminko dobře pije. A také vážení po kojení, stolice či močení jsou “jen” doprovodné ukazatele. Důležitá je spokojenost miminka, prospívání a právě to posouzení vydatnosti pití. Poznáme ho podle tzv. pauz v bradě.
Miminko má ale ke kojení velmi mnoho důvodů. Jedním z nich je určitě hlad nebo žízeň, ale zdaleka ne jediným. Jaké další důvody ke kojení může dítě mít?
- chce kontakt s maminkou,
- je mu zima,
- je mu teplo,
- potřebuje stimuly pro mozek,
- chce se uklidnit,
- potřebuje cítit bezpečí,
- hledá řešení bolesti,
- chce komunikaci,
- potřebuje vybudovat vztah,
- je nemocné…
Jsou to oprávněné požadavky? Jistě. Všechny tyhle potřeby jsou normální a biologicky dané. Kojení je skvělým nástrojem, který máme a který řeší mnoho potřeb miminka. Tak se mu nemusíme bránit:-)