„Kojení se mi hned v porodnici dařilo,“ popisuje 25letá Katka, „ale třetí den po porodu se mi opravdu hodně nalila prsa. Byla horká, tvrdá a hrozně mě bolela. Nemohla jsem ani ležet na boku. Slyšela jsem od kamarádek, že to je normální a že se to stává skoro všem maminkám. Že mám prostě počkat a ono to samo přejde.“
Zkušenost, kterou Katka popisuje, má mnoho novopečených maminek. Mohou zažívat podobně bolestivé stavy, které typicky přicházejí třetí až čtvrtý den po porodu. Ale není pravda, že je takový stav normální, naopak. Maminky by ho vůbec nemusely zažívat.
Jde o to, že během prvních tří dnů miminko nevypilo dostatek mléka, které se pro ně vytvořilo. A to z různých příčin jako např. odloučení maminky a miminka po porodu, kojení po určitých přesných intervalech a ne na požádání miminka, nevhodný způsob přisátí miminka apod. Prsa se proto nalila zadržovaným mlékem.
Je pravda, že takový problém ustoupí sám podle pravidla „poptávky a nabídky“. Zkrátka když není, kdo by mléko vypil, začne se ho tvořit méně. Ale to není dobře!
Jak tedy na to? Nejlepší je vždy prevence. Začněte včas řešit správnou polohu a přisátí miminka, buďte se ním v co nejčastějším kontaktu (nejlépe kůže na kůži), hodně ho chovejte, spěte s ním a kojte kdykoli, kdy si o to miminko požádá.
A pokud už se vám prsa takto bolestivě nalila, nezoufejte. Miminku, které se na nalitá prsa nedokáže přisát, pomůže, když si maminka udělá tzv. květinkovou masáž. Jak na ni, můžete vidět např. v tomto videu.
Úlevné také mohou být listy bílého zelí, které si maminka může trochu pomačkat, aby více pustily šťávu, a přikládat je na prsa.
Tvorba mléka ale bohužel v tuto chvíli klesá – nikdo ho neodebral. Pamatujete na pravidlo nabídky a poptávky? Pokud je to i váš případ, bude potřeba učinit kroky k navýšení tvorby mateřského mléka.
Prakticky vám s tím vším může pomoci laktační poradkyně, proto se na ni neváhejte kdykoli obrátit.