„Můj první porod byl strašně vyčerpávající,“ vypráví 29letá Josefína. „Když se Martínek konečně narodil, byla jsem úplně na konci svých sil. Porodní asistentka mi ho přiložila na hruď na mou noční košili. Vzpomínám si, že mi proběhlo hlavou, že přece ten správný bonding má být na holé tělo. Ale neřešila jsem to, měla jsem všeho dost. Tělo mě bolelo a vlastně jsem si přála, aby si sestry už Martínka odnesly a já si mohla odpočinout. První dny s ním pak byly hodně náročné, vlastně to celé trvalo týdny, než jsem si k němu pořádně našla vztah. Vůbec to nebyla láska na první pohled, jak se píše v internetových diskusích…“
Někdy je to boj. Ano, porod může být snadný, posilující a krásný anebo taky náročný, bolestivý a dlouhý. Maminka po porodu, zvláště po tom prvním v životě, může být hodně vyčerpaná. Ale naštěstí jsou tu její vlastní hormony a geniální nastavení jí i dítěte, které může nastartovat jak krásný vztah s dítětem, tak úspěšné dlouhodobé kojení, fyzické i psychické zdraví a prospívání dítěte. To vše a mnohem víc díky nepřerušovanému kontaktu kůže na kůži bezprostředně po porodu. Je to takový malý zázrak…
“S první dcerkou jsme s kojením zažily mnohé, kojila jsem tři roky,” vypráví maminka Lenka Medvecová Tinková ve své knize S láskou o dětském spánku (str. 159). “Myslela jsem si, že už se s druhým děťátkem na začátku kojení trápit nebudu. Těšila jsem se na první minuty, první přisátí a kojení s jistým pocitem, bez nejistoty a nevědomosti, které jsem cítila u kojení prvního dítěte. Byla jsem sebejistější a těšila se, že si budu kojení naplno užívat. Jenže druhá dcerka se po porodu vůbec nechtěla přisát. Pospávala na mně a byla unavená. Měla jsem ji na sobě jen v košilce a ve stresu volala kamarádkám poradkyním. Hned se vysvleč, vysvleč i ji, úplně, žádná látka, a dej si ji takto na sebe a buď trpělivá, řekla mi Mirka. Mám dceru na sobě nonstop, říkám si, ale byla zima a bála jsem se ji zcela svléct. Po tom telefonátu jsem to ale udělala, svlékla ji jen do ponožek a plenky a přikryla nás obě teplou dekou. Jako by dcerka náhle dostala proud energie, moje na mně pospávající miminko úplně obživlo, chytlo se prsu a pilo.”
Kontakt kůže na kůži je velké téma, kterým se dopodrobna zabývá hlavní světový odborník, neurovědec Dr. Nils Bergmann. Dříve se myslelo, že dítě po porodu nic nevnímá a je mu jedno, kde se nachází. Ve skutečnosti je ale jeho mozek nastaven tak, potřebuje pouze dvě věci – cítit kontakt a vůni. V tu chvíli se cítí v bezpečí a to zakládá na jeho psychické zdraví po celý jeho budoucí život. Vylučuje se vztahový hormon – oxytocin, díky němuž se dítě učí např. důvěry ve svět a empatie. A také vytváří pevný vztah mezi miminkem a maminkou. Kontakt kůže na kůži má ale mnoho dalších výhod:
- Dítě se na matčiných prsou ohřívá (víte, že prsa kojící ženy po porodu mají o 3 stupně více než u nekojící?) a udržuje si lépe tělesnou teplotu,
- ustavují se jeho fyziologické funkce jako je srdeční tep a dýchání,
- adaptuje se jeho metabolismus,
- ustavuje se hladina cukru,
- regulují se spánkové cykly miminka,
- miminko méně pláče,
- umí lépe reagovat na stres a prožívá méně stresu,
- má větší pravděpodobnost, že bude kojeno při propuštění z porodnice,
- lépe tráví a rychleji roste,
- má lepší imunitu (což lze prokázat i několik měsíců poté).
U dětí, které měly možnost zažít kontakt kůže na kůži po porodu, je dramaticky nižší výskyt alergií, infekcí, problémů s příjmem potravy a jiných zdravotních problémů.
I pro mozek matky je toto období kritické. „Centrálně uvolňovaný oxytocin ovlivňuje začátek mateřského chování při porodu a hraje významnou roli v navázání matky a dítěte,“ uvádí Dr. Bergmann. Jinými slovy, dítě stimuluje mozek matky v prvních chvílích po porodu tak zásadně, že mezi nimi vzniká pevná vztahová vazba.
A důležitý je i oční kontakt, který novopečená maminka se svým dítětem potřebuje zažít. Když se na ni její dítě dokonce usměje, zvedne v maminčině mozku hladinu dopaminu. „Matka začne cítit závislost na uspokojování dítěte,“ popisuje Dr. Bergmann.
A co kojení samotné? O jeho začátcích si můžete přečíst v jiném článku, ale pro jeho nejlepší start je důležité totéž. Nepřerušovaný bezprostřední kontakt kůže na kůži po porodu. Čím déle, tím lépe.
Pokud máte porod teprve před sebou a chcete se dozvědět víc, jak začít krásný vztah, jak zajistit nejlepší rozvoj mozku dítěte (jeho inteligenci, empatii a sociální dovednosti), jak začít přirozeně kojit a mnoho dalšího, domluvte si s laktační poradkyní kurz pro těhotné.
A máte-li už miminko doma, neváhejte a kontakt kůže na kůži si s ním dopřejte i později. I když „zlatá hodinka“ nastala hned po porodu, benefity vám takový kontakt přinese i kdykoli později. Jak popisuje maminka Lenka Medvecová Tinková: “Kdykoli pak přišla v průběhu šestinedělí nějaká krize plná pláče, kterou jsem nedokázala ještě rozluštit, svlékla jsem ji (dceru) do ponožek a plenky a dala jsem si ji do šátku na svůj nahý hrudník. Po chvilce pláč zmizel a v šátku mi zůstalo klidně se kojící novorozeně.” Pokud si chcete přečíst více o kojení v šátku nebo nosítku, články najdete zde a zde.